Biografie

Lady Gaga se narodila jako Stefani Joanne Angelina Germanotta 28. března 1986 v New Yorku. Už ve 4 letech se naučila hrát na piano a v 13 letech složila svou první baladu. Rodiče pocházeli z nižších tříd, ale i tak se jejich dcera dostala na prestižní soukromou školu na Manhattanu. Lady Gaga se tam však necítila příliš dobře a později se nechala slyšet, že si tam připadala jako pouťová aktrakce. V sedmnácti letech se zapsala na uměleckou školu Tisch School of Arts, kde začala studovat hudbu. Po druhém semestru však školu opustila a zaměřila se na hudební kariéru. Otec jí slíbil, že jí bude rok platit nájem pod podmínkou, že když během roku neuspěje, opět se na školu vrátí.

Úspěch přicházel pomalu a Stefani začala experimentovat i s drogama, díky čemuž s ní otec několik měsíců nepromluvil. Průlom nastal ve chvíli, kdy se Stefani seznámila s hudebním producentem Robem Fusarim, který jí pomohl i k uměleckému jménu Lady Gaga, vycházejícímu ze slavného hitu skupiny Queen Radio Ga Ga. V roce 2007 začala Lady Gaga spolupracovat s Lady Starlight – uměleckou produkční, která pomohla Lady Gaga s vytvořením vlastní módy. Obě ženy začaly vystupovat společně po klubech v New Yorku a dostaly i nabídku na účast na festivalu Lollapalooza, kde sklidily obrovský úspěch. Fusari poté poslal nahrávky Stefaniiny tvorby svému příteli Vincentu Herbertovi hudenímu producentovi, přes kterého Lady Gaga podepsala smlouvu s Interscope Records. Zároveň však pracovala pro společnost Sony, kde psala písně pro hvězdy jako Britney Spears, Fregie či Pussycat Dolls.

Při natáčení vlastní desky si jí v roce 2008 všiml Akon a po dohodě se Interscope pro ni vytvořil smlouvu o spolupráci s jeho společností Kon Live Distributions. Tehdy také Lady Gaga začala pracovat na svém prvním sólovém albu The Fame. Lady Gaga se i kvůli tomu přestěhovala do Los Angeles, aby byla blíže producentům a manažerům. Album vyšlo 19. srpna 2008 a tehdy se odstartovala její prudce stoupající kariéra.

Zajímavosti

Lady Gaga je od přírody brunetka, na blond se nechala obarvit, aby si ji nikdo nepletl s Amy Winehouse, což se zpočátku stávalo velmi často.

Lady Gaga má na těle 7 tetování, jedno je v podobě nápisu Little Monsters na ruce, ve které drží mikrofon a jedná se o oslovení, kterým častuje své fanoušky.

Velkou základu fanoušků má i mezi homosexuály, kterým je vděčná za svůj úspěch, neboť podle jejích vlastních slov, to oni stojí za jejím prvotním úspěchem, podporují ji a ona jim za to bude vždy vděčná. Média ji také někdy označují za novou ikonu homosexuálů.

Lady Gaga se také netají tím, že je bisexuální a že nemá příliš štěstí v lásce, její bývalý přítel Luc Carl jí zlomil srdce a média se teď zabývají otázkou, proč si jej Lady Gaga opět pustila k tělu. Podlet všeho to totiž vypadá, že se po jejím boku objevuje opět jako partner.

V roce 2009 se účastnila pochodu za rovnoprávnost a pomáhá i s kampaní ohledně otázky gayů a lesbiček v americké armádě. Sama se tak trošku postavila do role obhájkyně jejich práv.

Vliv Lady Gaga na současnou kulturu a společnost vyprovokoval Univerzitu Jižní Karolíny pro vytvoření studijního kurzu pod názvem Lady Gaga a sociologie slávy. Studenti tak budou odhalovat sociologické oblasti zpěvaččiny slávy s respektem k její hudbě, videklipům, módě a uměleckému úsilí.

Ceny

Lady Gaga byla nominována na 192 hudebních cen po celém světě, z nichž proměnila 81. Mezi ty nejvýznamnější a nejslavnější patří tyto:

2010 American Music Awards

  • Nejlepší zpěvačka v kategorii Rock/Pop

2010 The Brit Awards

  • Nejlepší sólová zpěvačka
  • Největší mezinárodní umělecký průlom
  • Nejlepší mezinárodní album (za album The Fame)

2010 Grammy Awards

  • Nejlepší album v kategorii taneční a elektronické hudby (za album The Fame)
  • Nejlepší taneční nahrávka (za píseň Poker Face)

Rubriky